Jak poprawnie mówić do dziecka?

Rodzice często mają problemy, że dziecko nie słucha lub się buntuje. To zależy od relacji, którą posiadamy. Więc jak mówić do malucha, żeby nas słuchał i żeby mieć większą więź?

Chwal swojego malucha, kiedy coś dobrze zrobił. To utrzyma go w świadomości, że należy tak robić bo to dobre, że dostał jakąś nagrodę. Słowa budują, ale też niszą więc nie należy mu mówić, że coś nieładnie namalował. Podaj mu wskazówki. Powiedz np.” ładnie dobrałeś kolory, ale inaczej bym narysowała tego pieska”. Możesz też malować z nim. Pytaj co namalował. Jeśli posprzątał- pochwal. Będzie wiedział, że ci się to podoba i nauczy się sprzątać po sobie.

Doceniaj to co robi. Podziękuj za pomoc, czasami traktuj go jak dorosłego. Możesz powiedzieć „ dziękuje za pomoc, jesteś bardzo silny i dzięki tobie nie muszę się siłować” . to utrzyma w maluchu, że bycie dobrym się opłaca i będzie pomagał częściej. Pytaj się o jego zdanie. Będzie się czuł doceniany i kochany, jednak nie dawaj mu zbyt dużego wyboru np. dwie lub trzy rzeczy, żeby nie czuł się przytłoczony.

Słuchaj uważnie to co mówi, jak opisuje jakieś zdarzenie podtrzymuj rozmowę i nazywaj uczucia, żeby wiedział co czuje. Będzie wiedział co to oznacza. Nie bagatelizuj tego co czuje. Zamknie się w sobie i następnym razem nie powie nam co się stało. Jeśli widzisz, że jest smutny to wyciągaj z niego informacje. Spędzaj jak najwięcej czasu z nim, żeby nie czuł się osamotniony i niepotrzebny.

Opisuj mu to co czujesz. Mów delikatnie, że ci się nie podoba jego zachowanie np.” Nie lubię kiedy tupiesz nogą, jest mi wtedy przykro”. Wtedy będzie wiedział, że zranił, ale będzie się starać tego nie robić, bo zależy mu na uśmiechu rodzica.

Tłumacz mu, że nie możesz czegoś zrobić. Delikatnie i bez krzyku i nie mów „ nie bo nie”, bo będzie się dopytywać bardziej. Należy mu wyjaśnić, ze można kupić mu zabawkę innym razem bo się spieszycie. Obiecaj, że następnym razem mu kupisz.

Nie porównuj go do innych i nie wzbudzaj u niego poczucia winy. Będzie czuł się źle i niepotrzebny. Nie mów mu „ Ania robi to lepiej, powinieneś się od niej uczyć”. Maluch będzie czuł, że zawiódł i straci pewność siebie, a na pewno jest w czymś dobry.