Jak należy karać?

Nie należy karać dziecko za każdym razem gdy coś zbroi, żeby nauczyć dziecko co należy robić, żeby być dobrym człowiekiem trzeba być konsekwentnym. Należy najpierw dać ostrzeżenie, powiedzieć, że jak nadal będzie się zachowywać w ten sposób to np. nie obejrzy bajki. Wtedy dziecko może naprawić swój błąd.

Po ostrzeżeniu może być kara, gdzie będzie lekko osamotniony, ale będzie mógł opiekun go obserwować. Taką karą najczęściej stanie w kącie, twarzą do ściany. Gdy minie 5-10 min należy zawołać malucha i omówić sytuacje, dlaczego się tak stało. Maluch będzie pamiętał, że jeśli będzie tak robił to będą złe konsekwencje.

Gdy dziecko zachowuje się nieodpowiednio, żeby poprawiło swoje zachowanie można dać mu wybór, np. ‘jak posprzątasz zabawki możesz oglądać bajki, jeśli nie telewizor nie będzie włączony”. Maluch wtedy, żeby mógł mieć przyjemność posprząta. Jeśli nie zrobi należy konsekwentnie trzymać tego co się powiedziało. Ewentualnie można zaproponować pomoc, np.” mogę ci pomóc w sprzątaniu, tylko poproś’. Dziecko najczęściej prosi o pomoc, żeby dostać nagrodę.